Kurumsal
 
 
Plastiğin Tarihçesi

Plastik, petrol hammaddeli, sıvı halde işleme sokulup şekillendirildikten sonra sertleşebilen organik bir maddedir. Plastik, küçük moleküllü polimerlerlerin birleştirilerek polimerize edilmesi ve böylelikle büyük moleküllü polimerlerin oluşması, bu polimerlerin ise birçok katkı maddeleri ilave edilmesiyle oluşur.

Kolay işlenebilen, iklim şartlarına metallerden daha fazla dayanıklılık gösteren ve çok ucuza mal edilebilen plastik pek çok alanda kullanılmaktadır. Telefon gövde ve ahizesi, mutfak eşyaları, şişe, ambalaj, mobilya ve daha pek çok malzeme plastikten üretilmektedir.

Plastiğin ortaya çıkışı:

1862'de Alexander Parkes, Parkesine markasıyla ilk insan yapımı plastiği icat etmiştir. Parkesine nitrik ve sülfürik asitlerde çözünen ve bitkisel yağ ile karıştırılan pamuklu iplerden yapılmıştı.

1868′de Amerikalı John W. Hyatt Selüloz Nitrat ile Kafur maddesini karıştırarak Sentetik Plastik elde etmiştir. Bu maddeden, düğme, taraf, bilardo topları imal edilmiştir.

1909'da Amerikalı, Leo Ho Baekeland  Bakalit olarak bilinen Fenol Formaldehit polimerini bulmuştur.

1935 yılına Naylon maddesinin bulunması ise bir devrim niteliğindedir. Bu sıralarda Polivinilklorür (PVC) ve akrilik plastikler de yapılmış ve kullanılmaya başlanmıştır.

1938 yılında icat edilen teflon ise, metallerin yerini alacak özelliklere sahiptir. Tetrafloretilen buharından yüksek basınç altında ele geçen beyaz pudradan elde edilen teflonun 800°C sıcaklığa dayanıklı ve oldukça mukavim ve esnek olması, kullanma sahasını genişletmiştir.

1950 yılına gelindiğinde ise, Federal Almanya’da Karl Zevger isimli araştırmacı düşük basınç altında kolay elde edilebilen yüksek mukavemetli polietilen plastikleri üretti.